bosluk 20x10

tikla ara ust

Cep Telefonunun Faydaları ve Zararları

Cep telefonu, özellikle son dönemde yediden yetmişe herkesin kullandığı teknolojik bir buluştur. Geçmişten günümüze gelen telefon zaman içerisinde teknolojik buluşların da oldukça gelişmesi ile birlikte oldukça büyük çeşitlilik içerisine girmiştir. Cep telefonunun bu kadar yaygın kullanılmasının üzerine biz de bu makalemizde cep telefonunun faydaları ve zararları konusundan bahsedeceğiz.

Cep telefonları hayatımızı her ne kadar kolaylaştırsa ve her işimizi kolaylık ile halledebilmemize yarasa da zararları bir o kadar fazladır. Çoğu insan bu zararların hiçbir zaman farkında olmazken çoğu insan da bu zararları bilmesine rağmen göz ardı eder. Bu konu fazla önemsenmese de oldukça önemli bir konudur.

Cep telefonunun zararları

Cep telefonlarının bilinen ve önemsenmeyen en büyük zararlarından bir tanesi radyasyondur. Yüksek mavi ışınlar salgılayarak radyasyon yayan telefonlar aşırı derecede kullanıldığında uzun vadede kansere dahi yol açabilmektedir. Bir çok uzmanın bu konu ile alakalı bilimsel araştırması ve makalesi de kolaylıkla ulaşabileceğiniz üzere vardır.

Cep telefonunun faydaları ve zararları arasında obeziteye yol açmak da yer almaktadır. Bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik aletlerin kullanımında genellikle kişi uzunca süre hareketsiz kaldığı için zaman içerisinde obeziteye ve kas bozuklukları gibi bir çok rahatsızlık meydana getirebilir. Bunun yanı sıra uzun süre telefon kullanmak gözlerimiz açısından da hiç iyi bir durum değildir. Radyasyon yayn telefonların aksettiği ışıklar gözlerimize oldukça zararlıdır ve bu da uzun vadede sağlığımıza büyük zararlar verebilmektedir.

7

Cep telefonunun faydaları

Bir çok teknolojik buluş gibi telefonlar da her şeyi fiziksel bir yaklaşım olmadan gerçekleştirebilmemizi sağlar. Cep telefonlarının en büyük faydalarından bir tanesi bildiğiniz üzere kişiler arası iletişimi sağlamasıdır. Kişiler arası iletişimi oldukça kolay bir şekilde sağlayan cep telefonları bu açıdan bakıldığında hayatımızda, özellikle dönemimizde oldukça büyük önem arz etmektedir. Cep telefonunun faydaları ve zararları konusu da bu nedenle dikkate alınması gereken bir konusudur.

Bir diğer faydası ise bilgiye erişim kolaylığıdır. Eski zamanlarda bir bilgiye ulaşmak için ansiklopediler, bir bilgi öğrenildikten sonra yerinde inceleme için ise bizzat kişinin ortamda bulunması gerekmekte idi. Fakat cep telefonları sayesinde artık her bilgiye kolay bir biçimde ulaşabiliyor, sonsuz bilgi dağarcığını kolay bir biçimde parmaklarımızın ucuna taşıyabiliyoruz…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Blog

İletişim